Sitodruk w praktyce. Cechy druku sitowego
W dobie obecnej drukowanie jest bardzo powszechnie stosowaną praktyką. Używa się jej w wielu branżach, zarówno do celów prywatnych, jak i zarobkowych. Zresztą, co by nie mówić o sitodruku, to właściwie właśnie ta metoda upowszechniła druk jako coś, co można dość łatwo i szybko wykonać. Jednak zagłębiając się nieco w temat druku i poligrafii ogólnie pojętej, może zrodzić się naprawdę wyjątkowe pytanie: jakie cechy posiada sitodruk, że pomimo upływu lat cały czas jest popularną formą druku, która nigdy nie została całkowicie wyparta przez inne techniki drukarskie? Dziś postanowiliśmy zagłębić się w ten temat i podkreślić wyjątkowe cechy druku sitowego.
Czym jest sitodruk - czyli ciekawa historia, która trwa do dzisiaj!
Zacznijmy może od tego czym w ogóle jest druk sitowy. Gdybyśmy spojrzeli na definicję, to mówi ona, że sitodruk to technika druku, w której elementem drukującym jest szablon nałożony na matrycę, czyli drobną siatkę tkaną lub wykonaną z metalu albo z włókien syntetycznych. Szablon wykonany jest tak, aby precyzyjnie zakryć miejsca niedrukujące - czyli zablokować konkretne otwory siatki. Samo wykonanie nadruku polega na przetłaczaniu farby właśnie przez wspomnianą matrycę.
Historia druku sitowego cofa nas o setki lat do Japonii. Uznaje się, że to właśnie tam wynaleziono sitodruk. Prawda jest jednak taka, że dokładnie nie wiemy kto i gdzie pierwszy raz użył zbliżonej formy druku, ponieważ sam sitodruk wywodzi się od metod druku szablonowego, który stosowany był na Dalekim Wschodzie od tysięcy lat. Za twórcę druku sitowego uważa się jednak Japończyków: Yuzensai Miyasaki, który w XVII wieku wykorzystał tę metodę do ozdabiania tradycyjnych kimon oraz Zisukeo Hirose, który w XIX wieku wynalazł szablon zwany "katagami", czyli wycięty z papieru motyw wybranego wzoru. Nanosiło się go na napiętą na drewnianej ramie siatkę wykonywaną z… ludzkich lub zwierzęcych włosów. Okazuje się jednak, że w podobnym okresie na wyspach Fidżi stosowano do drukowania na tkaninach szablony, które wykonywano z dziurkowanych liści bananowców. Sitodruk cały czas jednak ewoluował i trafiał do coraz większego grona odbiorców. Drukowano na ścianach, na tkaninach, a nawet na płótnach. Sitodruk trafił nawet do artystów. Chociaż początkowo tę metodę druku obsługiwano ręcznie za pomocą rakli, to jednak w końcu pojawiły się maszyny drukarskie i cały proces został zautomatyzowany. Obecnie do sitodruku wykorzystywane są tak zwane karuzele, czyli maszyny posiadające hydrauliczną prasę do wtłaczania barwnika. Taka mechanizacja pozwala na dużo szybszą realizację druku niż przy zastosowaniu metody ręcznej
Cechy sitodruku, czyli druk sitowy w praktyce
Znamy już historię powstawania druku sitowego. Jednak pozostaje jeszcze jedno z pytań, które postawiliśmy na początku, a mianowicie: co sprawia, że sitodruk nie został wyparty przez inną metodę drukarską? Innymi słowy, jakie cechy posiada druk sitowy, że mimo upływu lat nadal jest powszechny i chętnie stosowany. Można zaryzykować stwierdzenie, że największą siłą druku sitowego jest jego prostota połączona z niesamowitą skutecznością. Ale jakie dokładnie cechy posiada ten rodzaj druku?
- Atrakcyjna cena
Druk sitowy charakteryzuje relatywnie niski koszt jego wykonania. Atrakcyjna cena produkcyjna to bez wątpienia mocny atut tego typu druku. Oczywiście większa ilość drukowanych elementów czyni cenę najbardziej atrakcyjną, jednak nawet mniejsze ilości nadal są opłacalne i konkurencyjne.
- Nasycenie kolorów
To jedna z najważniejszych cech druku sitowego. Przede wszystkim, daje on możliwość zastosowania wielu kolorów farb (do druku tego typu stosuje się farby wodne i farby plastizolowe). Jednak istotne jest to, że sitodruk oddaje niezwykle wyraziste i w pełni nasycone barwy – co wcale nie jest takie oczywiste przy innego rodzaju formach drukarskich.
- Trwałość
Trwałość to najistotniejsza cecha sitodruku. Mimo upływu lat, nadal jest to rozwiązanie, które w wielu wypadkach ciężko zastąpić. Stosując odpowiednie farby, dzięki drukowi sitowemu możemy otrzymać nadruki odporne na promieniowanie UV, uszkodzenia mechaniczne, szybkie zużycie, a nawet wilgoć. Taka trwałość uzyskiwana jest dzięki wtłoczeniu farby w materiał, przez co tworzy on z nim jednolitą całość, gwarantując bardzo wysoką wytrzymałość kolorystyczną oraz odporność na pranie i ścieranie.
- Uniwersalność
To kolejna bardzo ważna cecha sitodruku. Może wydawać się to mniej istotne, ale z punktu widzenia drukarni możliwość zastosowania jednego rodzaju druku na różnych materiałach i to o różnych kształtach oraz powierzchniach zarówno płaskich, jak i cylindrycznych, jest naprawdę dużą zaletą