Co oznacza skrót DTG w kontekście technik drukarskich?
W nowoczesnych drukarniach stosowane są w zależności od rodzaju wykonywanego znakowania towaru oraz materiału bazowego różnego rodzaju techniki nadruku. Mowa tu np. o sitodruku, druku sublimacyjnym, transferowym na tkaninach czy też cyfrowym UV bądź DTG. Czym są tajemniczo brzmiące metody nadruku cyfrowego DTG?
Do czego stosowany jest druk cyfrowy?
Druk cyfrowy to sposób na realne, 1:1 niezwykle realistyczne przeniesienie projektu komputerowego druku na dany materiał zewnętrzny. Wykorzystywany jest on powszechnie podczas produkcji plakatów, wizytówek i ulotek, zaproszeń, czy nadruków na kopertach firmowych. Co ważne cechują się praktycznie zerowym czasem oczekiwania na ich wykonanie — tzn. nie wymagają specjalnych przygotowań ani maszyn, ani materiałów bazowych podlegających znakowaniu. Różne techniki cyfrowe pozwalają na wykonywanie nadruków nie tylko na papierze, ale też na odzieży bez konieczności pracochłonnego przygotowywania maszyn.
Czym jest druk DTG?
Druk DTG jest rodzajem druku cyfrowego, który przez to, że nie wymaga użycia do ich przeprowadzenia klisz, matryc, czy sil znacznie redukuje koszty ich wykonania, gdyż wybrany wzór, napis, czy grafika jest nanoszona bezpośrednio na tkaniny. Nadruk powstaje w wyniku wygrzania produktu w prasie, dlatego jest to jedna z trwalszych metod znakowania w pełnej palecie barw i fotograficzną wręcz dokładnością. Sprawdza się on w przypadku znakowania bluz, czy też koszulek reklamowych. Nie dość, że będą one ładnie się prezentowały, efektownie wyglądały to dodatkowo będą odporne na ścieranie, czy pilingowanie. Jako jeden z nielicznych metod nadruku może być stosowany, bez konieczności określenia ilości minimalnej, niezbędnej do przyjęcia zamówienia do realizacji.
Druk ten pozwala na pełną personalizację produktów bazowych firmy, gwarantuje wysoką jakość druku i wierne odzwierciedlenie koloru, przejścia tonalne, których nie zapewni żadna inna metoda nadruku.